Pokiaľ budete stavať vlastný dom, nepochybne sa nezaobídete bez zemných a výkopových prác súvisiacich so samotnou stavbou, ale aj s realizáciou záhrady, budovaním bazénov, jazierok, osvetlenia či zavlažovania záhrady. Niekomu sa môže zdať predčasné riešiť umiestnenie bazéna, keď ešte nemá vybudované základy domu, avšak jasná predstava a včasné plánovanie vám ušetria nielen čas, ale aj peniaze. Len málokto si dokáže predstaviť, koľko zeminy sa pri budovaní základov vykope a prečo ju bezhlavo odvážať z pozemku, keď sa pri realizácii záhrady môže hodiť?
Všetko spravidla začína budovaním základov. Nemá zmysel z pozemku odvážať vyťaženú zeminu, ktorú zaručene zužitkuje pri terénnych úpravách pozemku. Hodnotu má najmä ornica, ktorá je pri realizácii terénnych prác nenahraditeľná. Už tu narážame na fakt, aké je dôležité plánovať. Oplatí sa dobre premyslieť a zvážiť, kam vyťaženú ornicu na pozemok uložiť. Jednak je nutné brať do úvahy, aby neprekážala pri vlastnej stavbe a tiež zvoliť strategické miesto, odkiaľ bude použitá na modeláciu a finálne úpravy terénu. Dôležité je vyhnúť sa utužovaniu zeminy zbytočným prechádzaním mechanizácie a tam, kde to nie je vyložene nutné.
Pred budovaním základov musí byť pozemok pripravený. Medzi nevyhnutné činnosti, ktoré musíme pred prvým kopnutím do krajiny vykonať, patrí inžiniersko-geologický prieskum, vypracovanie projektu základových pasov, radónový prieskum, navrhnutie zodpovedajúcej izolácie a statický posudok, na ktorý nadväzuje prípadný projekt úpravy základového pasu. Samotné budovanie základov trvá u rodinných domov zhruba okolo troch dní. Po práci ťažkých strojov je nutné výkopy ručne dočistiť. Málokoho napadne, že po vyhĺbení základov sa do výkopu umiestňujú prestupy pre všetky prípojky a tiež uzemňovací pásik pre nevyhnutný bleskozvod. Po zaliatí základov betónom je akékoľvek rozhodnutie o zmene veľmi náročné a tiež nákladné.
Pri výkopových prácach je bezpečnosť veľmi dôležitá, existujú niektoré povinnosti, ktoré priamo ukladá zákon. U hĺbenia základov je predpoklad zosutia zeminy minimálny a spravidla neohrozuje ľudské životy, inak je to však pri hĺbení pivníc, bazénov či vodných záhradných jazierok. Steny výkopov preto musia byť zaistené proti zosutiu. Odborná firma tieto práce vykonáva školenými pracovníkmi ktorí dodržiavajú platné bezpečnostné predpisy. Tým je riziko úrazu minimalizované. Aj to je ďalší dôvod, prečo sa do výkopových prác nepúšťať sám.
Ísť krkolomnou cestou vlastných omylov sa často nevypláca, je dobré poučiť sa tam, kde iní už majú bohaté skúsenosti. V prípade budovania rodinného domu a vôbec všetkého, čo s tým súvisí, to platí dvojnásobne. V oblasti zemných a výkopových prác zrealizujeme všetky predstavy investora a radi poradíme na základe získaných skúseností tak, aby práce časovo nadväzovali a vám nezostali oči pre plač v momente, kedy zistíte, že niekto zabudol napríklad uložiť do záhrady.